در قسمت قبلی این مقاله به دو مورد ابتدایی نحوه ی ورود به بازار کار دیزاین اشاره کردیم. در این قسمت به دو مورد بعدی آن و همچنین راه های پیشرفت در کار نگاهی می اندازیم.

 

  • جایگاهتان را پیدا کنید.

Bahler : ما از دانشجویان انتظار نداریم که در سطح طراحان ارشد از دانشگاه خارج شوند. اگر از حالا از انگیزه و علاقه مندی هایتان آگاه هستید که چه عالی. اما اگر اینطور نیست هم آن را کشف کنید. فکرتان را باز بگذارید و پذیرای هر چیزی باشید. اگر بخش مورد علاقه تان را پیدا کرده اید و می دانید که در کدام مسیر قدم بردارید؛ این کار را بکنید. اما هرگز خودتان را محدود و علاقه تان را طبقه بندی نکنید و نگویید فقط می خواهید در فلان قسمت و در فلان موقعیت کار کنید. شانس هایتان را امتحان کنید. اگر پیشنهادی به سمتتان آمد آن را قبول کنید. پیدا کردن شغل هنگامی که شاغل هستید خیلی خیلی راحت تر است.

Paepcke-Hjeltness : کاملا درست است. اگر مشغول به کار هستید؛ با تمام تلاش آن را به خوبی انجام دهید. تجربه هایی به سراغتان خواهد آمد که پیش از آن انتظارش را نداشتید.

 

  • شبکه ها و زنجیره های ارتباطی (Network)

Tackaberry : یکی از راه هایی که من مطلع می شوم کسی به دنبال کار است؛ زمانی است که به من در LinkedIn پیام می دهند. بدترین اتفاقی که می تواند بیافتد این است که به آن ها بگویم در حال حاضر استخدام نمی کنیم، اما حداقل اسم آن شخص و کارش را دیده ام.

Bahler : در زمان پیش از کرونا، من پیشنهاد می کردم افراد به صورت حضوری در همایش ها شرکت کنند. اما الان هم همایش های مجازی و آنلاین برگذار می شود. و این همایش ها و رویدادها از بهترین راه های برقراری ارتباط با افراد مشغول به کار در صنعت و معرفی کردن خودتان است.

Tackaberry : برای کسب تجربه بر کارآموزی ها تمرکز کنید. بسیاری از کمپانی ها بعد از اتمام دوره ی کارآموزیتان شما را استخدام می کنند.

Paepcke-Hjeltness : من هم پیشنهاد می کنم از تمام این جریاناتی که به صورت رایگان برگذار می شود استفاده کنید. همایش ها و رویدادهای مجازی که کمک می کنند بتوانید با افراد دیگر در حوزه ی کاریتان ارتباط برقرار کنید.

 

پیشرفت در دنیای دیزاین

تا اینجا در رابطه با نحوه ی ورود به دنیای کار و بیزینس دیزاین صحبت کردیم و حالا به نکاتی راجع به پیشرفت در کار اشاره می کنیم.

 

  • تیم کاریتان را بپذیرید.

Bahler : زمانی که در یک سازمان حرفه ای شروع به کار می کنید؛ باید نسبت به محیط کارتان شناخت کامل پیدا کنید. بعضی از کمپانی ها همچنان با سیستم قدیمی 9 تا 5 کار می کنند. به آن احترام بگذارید و رأس ساعت حاضر شوید. اینگونه به شما هم احترام می گذارند و نظراتتان را با دقت بیشتری پذیرا می شوند. شناخت قوانین محیط کار و عمل به آن ها به شما قدرت می دهند. از باید و نباید های پوشش تا زمانی که باید شرکت را ترک کنید.

Tackaberry : ددلاین ها در قالب کار تیمی می تواند در ابتدا کمی چالش برانگیز باشند. وقتی دانش جویید ددلاین ها ممکن است انعطاف پذیر باشند؛ اما در محیط حرفه ای همه چیز با سرعت بالاتری پیش می رود. باید زمانتان را مدیریت کنید. بدانید چه زمان دست از طراحی بکشید و سراغ مرحله ی بعدی بروید.

همچنین به خاطر داشته باشید که تیمتان را با آغوش باز بپذیرید. همگی شما با هم و برای هدف مشترکی کار می کنید. به خودتان یادآوری کنید که این افراد هم تیمی های شما هستند و نه رقبایتان.

 

  • کار کردن با مشتری را یاد بگیرید.

Tackaberry : ما با همه نوع مشتری و کارفرمایی کار می کنیم. بزرگترین نکته، یادگیری نحوه ی برقراری ارتباط با هر مشتری است. گاهی باید مشتری را در هر قدم از پروژه همراه کنید چون همه با پروسه ی دیزاین آشنایی ندارند. گاهی هم با شرکت های بزرگی رو به رو هستید که تیم طراحی خودشان را دارند و انتظارات بالایی هم از شما دارند؛ زیرا که شما به عنوان عضوی از تیم آن ها کار می کنید.

Bahler : گاهی در یک پروژه شما فقط مسئولیت بخشی از پروسه را به عهده دارید که با زمان دانشجوییتان که کل یک پروژه را به عهده داشتید متفاوت است. پس یاد بگیرید که چه طور بخشی از پروسه باشید و با تیمتان همراه شوید و به آن ها اعتماد کنید.

Paepcke-Hjeltness : رفتار مشتری را مطالعه کنید تا نحوه ی ارتباط با آن ها را یاد بگیرید. به هم تیمی هایتان نیز توجه کنید و با آن ها هماهنگ شوید.

 

  • در این زمان نوآور، خلاق و فعال بمانید.

Paepcke-Hjeltness : در زمان همه گیری کرونا بسیار مهم است که محیط کار مناسبی برای خودتان داشته باشید و فعال بمانید. همچنین تنظیم کردن یک روتین می تواند بسیار کمک کننده باشد. زود از خواب بیدار شوید. برای کار آماده شوید. می توانید حتی لباستان را عوض کنید. گاهی بیرون بروید. ورزش کنید. اجازه ندهید تماس های تصویری تنها برنامه ی روزانه تان باشند. همچنین الان زمان مناسبی است که با فضای مجازی آشنا شوید تا زمانی که دوباره وارد بازار کار می شوید تمام منابع مورد نیازتان را بشناسید. کمپانی ها بعد ها خواهان شما خواهند بود اگر الان در کارتان متخصص شوید.

Bahler : اگر الان بتوانید موفق شوید؛ می توانید به رئیستان هم ثابت کنید که به طور مستقل می توانید عمل کنید.

Tackaberry : همچنین فراموش نکنید که در طول این زمان صبور باشید. ممکن است افراد دیر تر از پیش به شما پاسخ دهند. اگر هم کسی خواهان وقت دادن به شما و بررسی کارتان است؛ بدبین نشوید. شانستان را امتحان کنید و آماده ی فرصت ها برای پیشرفت باشید.

 

  • بین زندگی و کار تعادل برقرار کنید.

Paepcke-Hjeltness : حتما خارج از حوزه ی کاریتان به دنبال سرگرمی و علاقه مندی هایتان بروید. سایر چیزهایی را که دوست دارید کشف کنید و برای آن ها وقت بگذارید تا بتوانید تعادلی بین زندگی و این حرفه ی زمان گیر برقرار کنید.

 Bahler: همچنین می خواهم به تمام دیزاینرهای زنی که تردید دارند که آیا می توانند هم یک شغل را بگردانند و هم به خانواده برسند بگویم بله می توانید. من سه بچه داشتم وقتی در Delta Faucet کار می کردم و بعد از به دنیا آمدن هر سه به کار برگشتم. ممکن است الویت هایتان در زندگی تغییر کند؛ اما همه چیز شدنی است.

 

منبع: whipsaw.com

ترجمه و نگارش: سارا عبدالمطلبی

ویرایش و تنظیم: عاطفه جفائی