6 تعبیر اشتباه در دیزاین پایدار

پایداری

احتمالا اولین و بیشترین کلمه ای که موجب سوء تفاهم می شود، خود کلمه ی پایداری (sustainability) است. اغلب افراد صرفا از این کلمه برای اشاره به منابع استفاده می کنند؛ که منظور اصلی این واژه را نمی رساند.

پایداری در اصل به ادغام ارزش های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی اشاره دارد. به جای تمرکز صرف بر منابع و ذخایر، بر مسئله ی گسترده تری اشاره دارد: چگونگی به جا آوردن عادلانه و مسئولانه ی پتانسیل انسانی. چگونگی توسعه ی محصول/خدمات/دیزاینی مانا، کاربردی و پاسخگوی نیازهای زمان به مدت طولانی در آینده.

 

طبیعت

طراحان و معماران اغلب با استفاده از اصطاح " در ارتباط با طبیعت" به آثارشان اشاره می کنند در حالی که منظورشان ارائه ی نمایی از طبیعت در پروژه هایشان است. حتی طبیعتی که با کاشت گیاهان در یک پروژه به ثمر می رسد نتیجه ی یک پروسه ی غیر طبیعی و برنامه ریزی شده بوده و نه اتفاقی طبیعی. کاشت گیاهان همیشه مفید است. "اگر می خواهید با پدیده ی گرمایش زمین مبارزه کنید؛ تنها کافیست بیشتر درخت بکارید." اما همه ی درختان عملکرد مشابهی ندارند. بعضی از آنها در پروسه ی جذب کربن دی اکسید بهتر عمل می کنند و برخی هم با تأثیر معکوسی نتایج مخرب به بار می آورند؛ مانند کاشت بیش از حد درختان نر که سبب افزایش آلرژی می شود.

طبق تعریف لغت نامه، واژه ی طبیعت به معنی پدیده ایست شامل گیاهان، حیوانات، مناظر و سایر محصولات کره ی زمین که از انسان و ساخته ی دست انسان متفاوت است. اما مناظری که در پروژه های دیزاین ساخته می شوند، ساخته ی بشر هستند حتی اگر موجودات زنده را شامل شوند.

 

محیط زیست

زمانی که ما از محیط زیست صحبت می کنیم، درباره ی مفهومی از یک کل یکدست صحبت می کنیم که از گستره ی قله ها، دشت ها و تپه ها، مزارع و تالاب های جنگلی و... مجزا است. این مفهوم محصول زمان نوسازی اجتماعی و پس از جنگ است. انسان شروع کرد به دیدن خود به عنوان بخشی از یک اجتماع سیاره ای به ویژه زمانی که اولین عکس ها از سیاره ی زمین منتشر شدند و سیاره ی ما را همزمان زیبا، شکننده و شی مانند نشان دادند.

 

دوست دار محیط زیست

محصولاتی بدون هیچ آسیب به طبیعت. درحالی که همه ی محصولات صنعتی و یقینا همه ی ساختمان سازی ها آسیبی به طبیعت هستند. به عنوان مثال اگر مصرف انرژی را هنگام ساخت یک ساختمان 50% کاهش دهیم، به این معنی است که 50% کمتر از پیش به طبیعت آسیب وارد شده است؛ اما همچنان آسیب به طبیعت وارد خواهد شد. تا به حال هیچ ساختمانی ساخته نشده است که تأثیر مثبت خالص به محیط زیست وارد آورده باشد.

 

متریال سالم

صفت سالم یا می تواند به یک چیز/شخص وارد شود و یا به تأثیر آن. در سالیان اخیر معماران و طراحان نسبت به مواد شیمیایی موجود در متریال محصولاتشان آگاه تر شده اند؛ از این رو در تلاش برای کاهش آن ها هستند. کم کردن مشتقات مضر یک متریال آن را به ماده ای سالم تبدیل نمی کند، اما تأثیر مخرب آن را کمتر از پیش می کند.

 

نور طبیعی

به جز نور یک لامپ، چه نور دیگری می تواند در یک خانه وجود داشته باشد؟ تنها نور چراغ و نور طبیعی. از این رو هیچگاه نگویید بیشترین میزان نور را می خواهید؛ زیرا نور بیش از حد می تواند مخرب باشد. بگویید نور بهینه می خواهید؛ که در آن صورت می توانید از نور طبیعی هم علاوه بر نور چراغ بهره مند شوید.

 

منبع: architectmagazine.com

ترجمه و نگارش: سارا عبدالمطلبی 

 ویرایش و تنظیم : عاطفه جفائی