چراغ های راهنمایی رانندگی جدید برای انسان و ربات

 

چراغ های راهنمایی رانندگی سالهاست در سرتاسر دنیا به همین شکلی که هستند ترافیک را کنترل کرده اند. اما Evgeny Arinin طراح صنعتی روس معتقد است این سیگنال ها و راهنماها را می توان به روش های کاربردی تری منتقل کرد. از این رو او یک نمایشگر LED در اشکال فلش و سایر آیکون ها ساخته است تا قوانین جاده را واضح تر بیان کند.

 

سیستم سنتی که یک طرح 105 ساله است؛ وابسته به اکوسیستم بزرگتری از علائم و نشانه های راهنمایی رانندگی است تا به رانندگان هشدارهای لازم را بدهد. به عنوان مثال گردش به راست هنگام چراغ قرمز و ... را نمی توان به تنهایی از روی این چراغ ها تشخیص داد. از این رو رانندگان نیازمند علائمی هستند که در نگاه اول همه ی این اطلاعات را یکجا به آن ها منتقل کند. همچنین در آینده ی نزدیک وسایل نقلیه ی اتوماتیک و بدون راننده هم باید قادر به خوانش این علائم باشند.

طرح Arinin اطلاعاتی را که معمولا از چند علائم مختلف دریافت می کنیم را ترکیب کرده و در قالب یک نشان ارائه داده است. هر نشان مشابه مکانیست که در آن نصب شده؛ به عنوان مثال علامت های نصب شده در چهار راه ها به شکل یک به علاوه هستند و اگر گردش به راست آزاد اما حرکت به سمت مستقیم ممنوع باشد؛ قسمت راست این علامت سبز و قسمت بالای آن قرمز خواهد بود.

از سویی وسایل نقلیه ی بدون راننده هم می توانند با برخورداری از دوربین یا سنسورهای دیجیتال هوشمند این علائم را بخوانند. "در صورتی که تنها از دوربین ها استفاده شود؛ می توان تأثیر نور شدید غروب خورشید بر آن را تصور کرد همان طور که بر چشمان خود ما تأثیرگذار است." Raj Rajkumar سرپرست گروه تخقیقات خودروهای اتوماتیک در دانشگاه Carnegie Mellon

"و سنسورها هم در صورت نصب شدن نیاز به دستگاه های پشتیبان دارند. اگر سنسورها حین رانندگی خاموش شوند؛ ماشین باید قابلیت تشخیص علائم از طریق دوربین ها و یا دستگاه های پشتیبان دیگر را دارد. علائم بزرگتر و قابل توجه تر مطمئنا عملکرد بهتری خواهند داشت."

Arinin می گوید در حال مذاکره با تولید کننده ای در روسیه است و سپس قصد دارد طرحش را به صورت آزمایشی و تحت مجوز از شهرداری های محلی در یکی از محله ها نصب کند و سپس بر اساس نتایج و آنالیزها، آن را با استانداردهای شهری و دولتی تطبیق دهد.

 اگر یک سیستم جدید قرار است جایگزین یک سیستم 100 ساله شود باید ثابت کند کفایت لازم را دارد.

 

 

منبع: Wired.com

ترجمه و نگارش: سارا عبدالمطلبی

ویرایش وتنظیم: عاطفه جفائی