چرا نباید یک طراح ماشین شوید

در حال حاضر بیش از 50 آکادمی در سرتاسر دنیا وجود دارد؛ که دوره های کارشناسی طراحی ماشین برگذار می کنند و با اینکه استثناهایی وجود دارد اغلب این دوره ها شهریه های نجومی دارند.

مشکل اینجاست که دنیا نیازی به این تعداد طراح ماشین ندارد.

این دوره ها همیشه به راحتی با متقاضیان زیادشان پر می شوند. به هرحال شکل دادن به آینده ی ماشین ها رویای هر کسیست که عاشق ماشین است و من در جایگاهی نیستم که این افراد و تصمیمشان را قضاوت کنم. به هر حال من هم یکی از همین افراد بودم.

تصویری که راجع به طراحان ماشین توسط اساتید بزرگ گذشته و طراحان حال حاضر ایجاد شده، پر از جدابیت و موفقیت است. اما واقعیت این است که دنیا به طراحان ماشین بیشتری نیاز ندارد. گرچه آمار و ارقام دقیقی وجود ندارد اما تجربه به من نشان داده که در حال حاضر حدودا 1500 تا 3000 طراح ماشینِ مشغول به کار در دنیا وجود دارند. و با توجه به اینکه 50 آکادمی در این زمینه فعالیت می کنند می توان گفت این آکادمی ها سالانه حدود 500 متخصص تحویل جامعه می دهند تا وارد بازار کار شوند و به نظرم مشکل کاملا مشخص است.

این حجم از طراحان تازه وارد، ارزش تازه فارق التحصیلان این رشته را کمتر کرده است. این روزها حتی وارد شدن به کمپانی های مربوط، به عنوان کارآموز هم شانس بزرگیست و طراحان جوان تشنه ی دیده شدن هستند. تولیدکنندگان هم به این نکته واقفند و راه اندازی مسابقات طراحی روش فوق العاده ای برای دریافت 100 ها ایده ی مجانی است.

امروز پرداخت هزینه های یک دوره ی آکادمیک طراحی ماشین با توجه به درصد بسیار کم کسب یک موقعیت شغلی با ثبات اصلا ارزشش را ندارد. اما اگر همچنان این رویا را در سر دارید نگران نباشید همیشه برای آینده امید هست.

همانطور که می دانید ماشین های الکتریکی کم کم بازار را تسخیر خواهند کرد و صنعت اتوموبیل سازی را به شدت متحول می کنند. خواه این ایده مورد پسند کمپانی های مشهور ماشین باشد یا نه؛ ماشین های الکتریکی وارد بازار خواهند شد و به زودی تجربه ی کاربری اصلی ترین معیار تعیین برتری یک محصول از دیگری خواهد بود.

قطعا تمام کمپانی های مشهوری که ما امروز می شناسیم دوام نخواهند آورد و از صحنه حذف می شوند، اما مرزهای عظیم ورود به این حرفه به طرز قابل توجهی کوتاه تر می شوند و فرصت برای کمپانی های نوظهور و در نتیجه فرصت های شغلی برای استعدادهای جوان فراهم خواهد شد.

من این رویا را 10 سال زندگی کرده ام و تا به امروز از دیدن نتیجه ی یک پروژه و خلق شدن یک طرح و تبدیلش به یک وسیله ی نقلیه ذوق زده می شوم.

ممکن است که این بازار در حال حاضر در دوره ی آشفته ای باشد؛ اما این وضعیت همیشگی نیست و سپری خواهد شد و دنیای طراحی ماشین هنوز راهی بسیار طولانی در پیش دارد.

 

ترجمه و نگارش: سارا عبدالمطلبی

ویرایش و تنظیم: عاطفه جفائی 

منبع: uxdesign.cc