10 معیار یک دیزاین خوب

بیایید حضوری مجازی در ورکشاپ یک طراح صنعتی معروف داشته باشیم و با سنجش معیارهای رویکرد موفقش، برخی از ملزومات یک دیزاین خوب را در عصر " هر چه کمتر، بیشتر"، در دیزاین های خودمان جا دهیم.

به عنوان افرادی که هر روزه با چالش تجربه ی کاربری و تلاش برای توسعه ی آن سروکار دارند؛ اکثرمان با 10 قانون دیزاین Nielsen and Molich یا 8 قانون طلایی Ben Shneiderman آشنایی داریم. این ها اصول های رابط کاربری هستند که می توانیم بیاموزیم و در طرح هایمان اعمال کنیم. این قوانین بخشی از دانش تعامل انسان و کامپیوتر هستند. با گسترش حوزه ی UX و ورود آن به جنبه های متعدد تجارت، ما به عنوان دیزاینرها باید بیش از پیش با تولید و طراحی محصولات دسته و پنجه نرم کنیم از این رو یادگیری از سایر سیستم های دیزاین همیشه مفید است.

Dieter Rams یک طراح صنعتی آلمانی است؛ که مسئولیت دیزاین محصولات کمپانی Braun را در طول سال های طولانی به عهده داشته است. حدود 50 سال پیش در پاسخ به سوال "آیا دیزاین من دیزاین خوبی است؟" Dieter Rams 10 معیار برای یک دیزاین خوب را تعریف کرد که صداق این 10 قانون تا به امروز، تحسین برانگیز است.

هردوی محصولات و تکنولوژی، به طرز فوق العاده ای با تغییر و تحولات رو به رو بوده اند. حتی سواد بصری عموم مردم و سلیقه ی آن ها هم متحول شده است و ممکن است امروز بسیاری از طرح های Rams قدیمی به نظر برسند. با وجود تمام این مسائل همچنان این 10 قانون برای دیزاینرها در هر زمینه ای ارزشمند و راهنما است.

بر اساس گفته های Dieter Rams یک دیزاین خوب:

 1. نوآورانه است.
 2. محصول را کاربردی می کند.
 3. زیبا است.
 4. محصول را قابل درک می کند.
 5. ساده است.
 6. صادق است.
 7. ماندگار است.
 8. تک تک جزئیاتش دقیق و حساب شده اند.
 9. متناسب با معیارهای زیست محیطی است.
 10. مختصر و مفید است.

بیایید هر کدام از این موارد را به طور جداگانه بررسی کنیم.

 • یک دیزاین خوب نوآورانه است. هیچ پایانی برای نوآوری وجود ندارد. همیشه فرصتی برای به روز شدن و خلق تازه ها وجود دارد. توسعه ی فناوری همیشه امکان فراتر رفتن در دیزاین را فراهم می کند.
 • دیزاین خوب محصول را کاربردی می کند. محصولات با هدف رفع یک نیاز تولید می شوند و به فروش می رسند. از این رو باید از یک سری معیار مشخص برخوردار باشند، نه صرفا معیارهای کاربردی بلکه روانی و زیبایی شناسانه. یک دیزاین خوب بر هرچه مفید تر بودن محصول و برطرف کردن عوامل مختل کننده ی آن تأکید دارد.
 • دیزاین خوب زیبا است. ویژگی زیبایی برای هر محصولی، از واجبات است. به خصوص محصولاتی که به طور روزانه مورد استفاده قرار می گیرند؛ زیرا که بر روحیه ی کاربر تأثیر می گذارند.
 • دیزاین خوب محصول را قابل درک می کند، نحوه ی عملکرد محصول را برای کاربر مشخص می کند و به نوعی می توان گفت سبب می شود محصول متکی به خود باشد و خودش را شرح دهد.
 • دیزاین خوب ساده است. محصولاتی که سبب رفع یک نیاز طراحی می شوند مانند ابزار می مانند، نه تزئینات و یا یک اثر هنری. طراحی محصول باید ساده و بدون پیچیدگی های اضافی باشد.
 • دیزاین خوب صادق است. دیزاین خوب محصول را ارزشمند تر، خلاقانه تر و یا قدرتمند تر از آن چه هست نشان نمی دهد و سعی بر دادن وعده هایی که محصول توان اجرایی کردنشان را ندارد، نمی کند.
 • دیزاین خوب بر اساس مد روز نیست؛ ماندگار است. از این رو هیچگاه آنتیک و قدیمی به نظر نمی رسد. دیزاین خوب در دنیای امروز که همه چیز به راحتی دور ریخته می شود؛ پابرجا باقی می ماند.
 • تک تک جزئیات یک دیزاین خوب دقیق و حساب شده اند و هیچ چیز به شانس واگذار نمی شود. دقت و توجه در طول پروسه ی دیزاین، بیانگر احترام به مخاطب است.
 • دیزاین خوب دوست دار محیط زیست است و کمترین میزان آلودگی فیزیکی و بصری را در طول عمرش ایجاد می کند.
 • یک دیزاین خوب محدود و بدون هیچ افراط است. هرچه کمتر، بیشتر. با تمرکز بر هدف اصلیِ محصول و عاری از هرگونه شلوغی بیجا.

 

ترجمه و نگارش: سارا عبدالمطلبی

ویرایش و تنظیم: عاطفه جفائی 

منبع: Interaction-design.com