Nendo کیت "توپ خودت را بساز" را برای کودکان مناطق محروم طراحی می کند.

 

استودیوی طراحی نندو (Nendo) یک توپ فوتبال طراحی کرده است؛ که نیازی به باد شدن ندارد و با سرهم کردن 54 قطعه ماژول پلاستیکی تمکیل می شود.

با نام My Football Kit ، این پروژه برای کمپانی تجهیزات ورزشی مولتن (Molten) ساخته شده و هدفش ایجاد دسترسی به این بازی برای کودکان سرتاسر دنیا، که ممکن است امکان خرید توپ های سنتی را نداشته باشند، بوده است.

"در مناطق فقیر نشین دنیا علاوه بر اینکه دسترسی به توپ های سنتی دشوار است؛ نگه داری آن ها هم به دلیل عدم وجود پمپ هوا و یا آسیب دیدن تیوپِ داخل توپ ها مشکل است." Nendo

 

راهکار این استودیو طراحی توپی ساده سازی شده و بدون نیاز به باد شدن بود؛ که نه بر اساس هوا بلکه بر اساس متریال قطعاتش عمل کند.

پلی پروپیلن بازیافت شده و رزین مصنوعی برای ساخت سه نوع مختلف از اجزای این توپ که مثل بامبو در دستسازه های سنتی ژاپنی ها در هم بافته می شود؛ استفاده شده است.

یک سری 30 تایی از نوارهای سفید به یکدیگر متصل شده اند؛ تا فرمی چرخ دنده مانند ایجاد کنند و سپس با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، یک اسکلت کُره را شکل دهند.

هر یک از این چرخ دنده ها با یک قاب سیاه در مرکز، تقویت می شوند و با یک صفحه ی پنج ضلعی مشابه پر می شوند. طبق گفته های Nendo این توپ به گونه ای طراحی شده است که در صورت جدا شدن هر قطعه در حین بازی هم از هم نپاشد و ساختارش را حفظ کند.

پلی پروپیلن بازیافت شده و رزین مصنوعی به پا آسیبی نمی رسانند و حتی در صورت شکسته شدن هم هیچ تیزی ای که منجر به جراحت شود؛ ایجاد نمی کنند.

همچنین ساختار مدولار آن سبب می شود که در صورت خرابی یا شکستگی یک قطعه، بتوان به راحتی آن را تعویض کرد.

این ماژول ها در رنگ های متنوعی عرضه شده اند؛ تا کودکان حق انتخاب داشته باشند و بتوانند راحت تر با توپ ها ارتباط برقرار کنند.

به علاوه، این کیت به همراه یک دفترچه راهنما با سری طراحی هایی مناسب فهم کودکان ههمراه است و نحوه ی سرهم بندی توپ را به ساده ترین شکل آموزش می دهد.

 

ترجمه و نگارش: سارا عبدالمطلبی

ویرایش و تنظیم: عاطفه جفائی  

منبع: dezeen.com