1. 7.     شگفتی های جدید لندن

عبارت "New London Fabulous" یا شگفتی های جدید لندن اولین بار توسط Adam Nathaniel Furman در مصاحبه ای در فستیوال هنری مجازی Dezeen برای توصیف شمایل رنگارنگ الهام گرفته از Memphis Group که همه جا دیده می شد؛ استفاده کرد.

با شروع پندمیک مناطق مرکزی شهرها در مرکز توجه ها قرار گرفتند، از این رو طراحی به نام Camile Walala دو منطقه از شهر لندن را با نوارهای رنگی به فضایی کاملا شگفت انگیز تبدیل کرده است. این اینستالیشن هنری او دو پیاده رو را به طور کامل پوشاند.

این طراح همچنین خیابان آکسفورد را به یک منطقه ی ماشین ممنوع تبدیل کرد، که با مبلمان شهری رنگارنگ تزئین شده بود.

Furman خودش به شخصه این طراحی های رنگارنگ محبوب را به ملبورن برد؛ جایی که کافه تریای گالری بین المللی NGV را با فرم ها و رنگ های گوناگونی پوشاند و فضایی کاملا فانتزی پدید آورد، و در لندن هم، طرح هایش در یک زایشگاه مورد استفاده قرار گرفت.

  1. 8.     محصولات تولید شده از متریال های پسماند

مسئله ی پایداری و حفظ محیط زیست به یکی از مهمترین گرایشات در حوزه ی دیزاین تبدیل شده است و امسال هم دیزاینرها با روی آوردن به پسماندها و استفاده از آن ها جهت تولید محصولات جدید، در همین راستا قدم برداشتند. از این قبیل محصولات می توان به بلوک های ساختمانی چون آجرهای Kenoteq که تا حد زیادی از پسماندهای ساختمانی ساخته شده بودند و یا Hontext که با استفاده از کاغذ، متریال ساختمانی قابل بازیافت تولید کرد؛ اشاره کرد.

چرم های مصنوعی Tomtext از خاک قهوه و صدف های خوراکی پسماند، تولید شدند و ظاهری کاملا مشابه چرم طبیعی داشتند. شیلد های صورت Alice Potts هم به همین شکل با استفاده از پسماندهای غذا ساخته شدند.

با اهدای جایزه ی پایداری James Dyson به Carvey Ehren Maigue برای پنل های خورشیدی ساخته شده از پسماند های غذایی و لامپ های خورشیدی دانش آموزی مکزیکی که از پسماندهای طبیعی ساخته شده بودند؛ توجه زیادی متمرکز استفاده از پسماندها جهت بهره برداری از انرژی خورشیدی بود.

  1. 9.     ماسک و شیلد

رواج ماسک و وارد شدن آن به پوشش هر روزه ی ما نتیجه ی یک ضرورت ناراحت کننده بود اما تبدیل به طرح های هیجان انگیز و خلاقانه شد. افراد خلاق بر جنبه های گوناگون این ماسک های محافظتی روی صورت پرداختند؛ بعضی بر طراحی های مناسب تولید گسترده تمرکز کردند مثل برند Adidas و بعضی هم به عنوان آثار هنری به آن ها نگاه کردند.

برندهای متنوعی در این روند دخیل شدند، از جمله Apple که از طرحش برای شیلد صورت در اوایل پندمیک رونمایی کرد و LG که ماسکی با باتری و سیستم تصفیه ی هوا تولید کرد.

 

Petit Pli اما رویکرد محیط زیست دوستانه تری داشت و از بطری پلاستیکی های بازیافت شده برای تولید ماسک استفاده کرد.

شیلدها هم وارد صنعت فشن شدند. Joe Doucet شیلدی منحنی طراحی کرد؛ که به شکل عینک قابل پوشیدن بود وPlastique Fantastique  با رویکردی تخیلی تر، شیلدی شبیه تنگ ماهی ساخت.

  1. 10.  محصولات سلامت DYI (Do It Yourself) یا خانگی

بحث حفظ سلامت از درگیری های ذهنی بسیاری از مردم در طی این زمان بود. اما همه ی محصولت سلامت با هدف مبارزه با ویروس کرونا ساخته نشدند؛ بلکه سال 2020 عرصه را برای محصولات خلاقانه ی بسیاری که برای سنجش و حفظ سلامت مردم بودند؛ فراهم کرد.

Sukha از Matter شامل سه تست سرطان رحم بود؛ که خانم ها می توانستند به جای خروج از خانه و مراجعه به مراکز درمانی، در خانه انجام دهند.

به همین روش، کیت تست سرطان پستان Judit Giro Benet برای کاربرانش، امکان انجام تست را در منزل فراهم کرد؛ آن هم از طریق یک آزمایش ادرار. این کیت برنده ی جایزه ی بین المللی James Dyson هم شد.

برای یادآوری مصرف روزنه ی داروها، Ricky Stoch که مهندس پزشکی است؛ با طراحی کارت هایی این پروسه را به یک بازی تبدیل کرد؛ به این صورت که با خراش دادن هر روز، روی این کارت ها پس از مصرف داروها، نشانه ای سبز جهت تأیید ظاهر می شد.

استودیوی نروژی ANTI هم یک محصول قابل حمل نالوکسان برای استفاده در مواقع اورژانسی طراحی کرد؛ که می تواند اثر مصرف بیش از حد مواد کشنده را به طور موقت معکوس کند.

ترجمه و نگارش: سارا عبدالمطلبی 

ویرایش و تنطیم : عاطفه جفائی

منبع: Dezeen.com