10 گرایش در دنیای دیزاین و تکنولوژی (قسمت دوم)

4.     همه چیز در ایکیا (IKEA)

در سالی که گذشت همه جا خبر از این کمپانی مبلمان خانگی سوئدی بود. با مشارکت های غیر منتظره و محصولاتی برای مشتری های خانه نشینی که در فکر تغییر دکوراسیون و یا بهبود چیدمان خانه هایشان بودند.

اوایل 2020 بود که ایکیا خبر از برنامه ای برای ساخت فروشگاه "ماشین ممنوع" خود در وین با طراحی Querkraft Architekten داد، به علاوه ی طراحی و تولید یک میز پیتزاخوری که بسیار هم خبرساز شد.

با همه گیری ویروس کرونا و جهانی شدن آن، ایکیا بر محصولات "در خانه بمانیدش" تمرکز کرد تا خانه نشینی را کمی برای مشتریانش ساده تر کند. یکی از این محصولات یا سری محصولات، طراحی شش پکیج خانه سازی بود که کودکان می توانستند در طول قرنطینه بسازند.

از اقدامات دیگر ایکیا در دوران پندمیک می توان به همکاریش با شرکت های LEGO، Zandra Rhodes و طراحی اولین مجموعه ی فشن و اکسسوری هایش اشاره کرد. همچنین در راستای اقدامات محیط زیست دوستانه اش برنامه ی باز خرید کالاهایی که  مشتریان از خریدشان پشیمان شده اند را با نصف قیمت معرفی کرد؛ که باعث جلوگیری از دورریزی محصولات می شود و آن ها را به عنوان کالاهای دست دوم به فروش می رساند.

  1. 5.     کاوش در فضا

در سالی که گذشت استودیوها و آژانس های دولتی محصولات بسیاری طراحی کردند از لباس های فضانوردی تا فضاپیماها و کاوش هایی هم در زمینه ی توریسم در فضا به عمل رساندند.

ناسا سال پرباری را پشت سر گذاشت. از لوگوی کرم مانندش گرفته تا لباس فضانوردی جدیدش تحت عنوان SpaceX. این آژانس فضایی آمریکایی همچنین با شرکت BIG و Musk and Bezos همکاری کرد و تایم لپسی هم از یک دهه ی خورشید منتشر کرد.

Private space tourism فضای داخلی Virgin Galactic spaceshiptwo را طراحی کرد و کمپانی Under Armour لباس های فضانوردی پایلوت ها را برای اولین پرواز فضایی تبلیغاتی Virgin طراحی کرد. لباس های بسیار سبکی که تنها یک کیلوگرم وزن دارند.

 

در همین حین شرکت طراحی حمل و نقل PriestmanGoode از کانسپتش برای بالونی با کپسول فشار برای تورهای فضایی رونمایی کرد.

 

  1. 6.     فشن مجازی

با رواج خانه نشینی از اوایل سال 2020 مردم بیشتر از هر زمان دیگری به گوشی های تلفن و لپ تاپ هایشان روی آوردند؛ از این رو طراحان لباس برای وفق دادن خود با واقعیت جدیدی که پیش رویشان بود؛ به سراغ دنیای دیجیتالی رفتند. طی مصاحبه ای که مؤسس Dezeen با Amber Jae Slootan داشت؛ این طراح لباس دیجیتال اظهار داشت علاقه و گرایشات به فشن دیجیتال در دوران پندمیک به شدت رو به افزایش بوده و با استقبال بسیار زیادی هم رو به رو شده. " به تعدادی که در این دوران برای افراد متعدد لباس طراحی کردم؛ هیچ وقت در زندگیم طراحی نکرده بودم. " Slootan که لباس هایش فقط در دنیای دیجیتال وجود دارند.

برند مشهور Balenciaga از مجموعه ی پاییز 2021 اش در قالب یک بازی ویدئویی رونمایی کرد. این بازی 5 مرحله ی مختلف دارد که آواتارهایی در پوشش های بالنسیاگا جمعیت حاضر در آن را تشکیل می دهند. فشن دیجیتال در فشن شوی Hanifa که مجموعه را در قالب رندرهای سه بعدی و در لایو اینستاگرم نمایش داد؛ هم خودنمایی کرد.

همین طور Carling که یک فروشنده ی پوشاک است با ترکیب دنیای دیجیتال و فیزیکی از تیشرت های واقعیت افزوده اش رونمایی کرد. این تیشرت ها به صورت فیزیکی سفید و بدون طرح هستند؛ اما با تماشای آن ها از طریق تلفن های هوشمند، می توان طرح های انیمیت شده را روی آن ها دید.

ترجمه و نگارش: سارا عبدالمطلبی 

ویرایش و تنظیم: عاطفه جفائی

منبع: Dezeen.com