10 گرایش در دنیای دیزاین و تکنولوژی

در پایان یکی از سخت ترین سال ها در تاریخ معاصر، Dezeen نگاهی به گرایش های برخاسته از این سال در دنیای دیزاین و تکنولوژی انداخته.

 

 

  1. 1.     دیزاین هایی با محوریت فاصله ی اجتماعی

هنرمندان بسیاری در سراسر دنیا به پندمیک واکنش نشان دادند. این بحران تمامی عرصه های دیزاین را تحت تأثیر قرار داده است، از فشن و طراحی لباس تا طراحی محصولات. ضرورت فاصله ی اجتماعی، منجر به شکل گیری راهکارهای خلاقانه ی بسیاری شده است.

ورونیکا توپینو (Veronica Toppino) کلاه های بزرگی با اسکلت آلومینیومی ساخته تا به عنوان محافظ و شیلد عمل کنند و حس امنیت را به مردم القا کند.

Caret studio، یک استودیوی ایتالیایی، گریدی مناسب با فاصله ی اجتماعی در یکی از میادین ایتالیا طراحی کردند، که به صورت مربع هایی با فاصله از هم در سطح میدان نقاشی شده اند.

از نمونه های طراحی محصول می توان به صفحات جداکننده ی متحرکی اشاره کرد؛ که شرکت UNIT fabrications برای یک مدرسه ی ابتدایی در لندن طراحی کرده؛ تا اتاق های بزرگ را به قسمت های کوچکتر تقسیم و فاصله ای را بین دانش آموزان ایجاد کند. در طراحی این صفحات از رنگ های شادی استفاده شده تا دانش آموزان را کمتر با یادآوری ارتباط آن با ویروس کرونا اذیت کند. همچنین استودیوی Boir مجموعه ای به نام "New Normal" طراحی کرده است؛ که شامل ظروف رو میزی مناسب تقسیم غذاست.

سیستم حمل و نقل به شدت تحت تأثیر این پندمیک قرار گرفت و شاهد تغییرات گسترده ای هم در دیزاین شد؛ یکی از این دیزاین ها طراحی مجدد ترم های شهر میلان توسط آرترو تدشی ((Arturo Tedeschi، برای دنیای پس از کرونا است.

 

  1. 2.     تکنولوژی های کنترل شونده توسط دهان

تعدادی از دیزاینر ها با هدف کمک به افراد ناتوان و همچنین حفظ امنیت اطلاعات دیجیتالی افراد، به کاوش تکنولوژی های سنسوریِ کنترل شونده توسط دهان پرداختند.

هومی میاشیتا Homei Miyashita))، یک سینتتایزر نوریماکی طراحی کرده که دستگاهی قابل لیسیدن ساخته شده از الکترولیت های محلول است. این دستگاه قادر به ایجاد و شبیه سازی 5 مزه ی متفاوت است، بدون اینکه فرد نیاز به خوردن چیزی داشته باشد. میاشیتا معتقد است این طرح می تواند یک مدیوم جدید برای تجربه های چند رسانه ای باشد.

Stealth یک ابزار شناسایی هویت است؛ که به کاربران اجازه ی دسترسی به اطلاعات دیجیتالی با استفاده از ریتینرهای دندان را می دهد. پروسه ی تعیین هویت در این دستگاه، با شناسایی بایومتریک های دهان فرد انجام می شود. 

یکی دیگر از دستگاه ها با محوریت دهان، Tong نام دارد، که توسط دوروتی کلزن (Dorothe Clasen) طراحی شده است. این دستگاه درون دهان قرار می گیرد؛ تا رایانه ی درون آن با استفاده از زبان فعال شود. طراح آن معتقد است که این دستگاه برای افراد با ناتوانی های به خصوص مناسب است.

 

  1. 3.     لاتکس در دنیای فشن و طراحی لباس

در اوایل سال 2020، لاتکس به عنوان متریال سال انتخاب شد. ماه بعد، طراح لباس های مردانه، هاریکریشنان (Harikrishnan) از مجموعه لباس های مردانه اش که شامل شلوارهای لاتکسی بادی بود؛ رونمایی کرد و در ماه آگوست با اخطار تبلیغاتی "زیادی باد نشود." به بازار عرضه شد.

طبیعی بودن این متریال سبب اقبال هرچه بیشتر آن از جانب حامیان محیط زیستی که مخالف با فست فشن پسماندهای آن هستند؛ شد.

 

ترجمه و نگارش:سارا عبدالمطلبی

ویرایش و تنظیم: عاطفه جفائی 

منبع: Dezeen.com