فرم های طبیعت گرایانه و ارگانیک در طراحی مبلمان
این قطعات با الهام از طبیعت نمونه ی خوبی از مبلمان کاربردی با طراحی ارگانیک هستند. با فرم های صاف و نرمشان و خصوصیات منحصر به فرد، جایگزین متفاوتی برای مبلمان مدرن تولید انبوه هستند.
Grassironmaide یک طراحی به خصوص است و به عنوان فراری از مادی گرایی بشر طراحی شده است. ایده ی آن را از زمان کودکی که در باغ های کوچک، قایم موشک بازی می کردیم گرفتم که در جاهای گوچک پنهان می شدیم و با کمی هم چمن استتار می کردیم. گرچه یک طراحی عجیب و غریب از طبیعت است؛ این صندلی به دلیل ساختار ارگونومیکش نشیمن راحت و تجربه ی منحصر به فردی را فراهم می کند.
 
طرحی برای استفاده در کنار استخر و فضاهای خارجی. با کنار هم قرار دادن تعدادی از این صندلی ها، مبلمان خارجی بزرگتری به دست می آید. چیدمانی 5 تایی از این صندلی ها بهترین فرم را به دست می دهد که نمونه ای عالی از طراحی ارگانیک است.
سالیان بسیاری از طراحی صندلی های شکیل چوبی می گذرد، اما من می خواستم طرحی دیزاین کنم که فضای گذشته را با حال و هوای معاصر ترکیب کند.
صندلی دسته پیراشکی دقیقا به میزان ظاهرش دلپذیر است. پر شده از ذرات میکرو و پوشیده شده با پارچه ی لیکرا (Lycra)، شبیه یک گونی لوبیاست اما مطمئن باشید بهتر از آن است. روکش آن به شکل سه بعدی ساخته شده؛ از این رو همیشه به حالت اولیه اش برمی گردد. همچنین اسکلت بندی موجود در بدنه ی آن سبب حفظ ظاهرش می شود.
طرح با میزی بر روی آن، الهام گرفته شده از گل ها و قارچ است. این قطعه شکلی کاملا ارگانیک دارد و وزن بیشتر در پایین آن، سبب برقراری تعادل مناسبی می شود.
صندلی Peki یک صندلی گهواره ای است اما با تعریفی نامتعارف. ایده ی این صندلی با 8 پایه از دوران مدرسه ام به ذهنم رسید؛ زمانی که روی دو پایه ی عقبی صندلی به صورت گهواره وار حرکت می کردم و حالا با 4 پایه ی اضافه تر مطمئنم نتیجه ی هیجان انگیز تری به دست می آید. به علاوه این صندلی مانند نسیم تازه ای در محیط های کسل کننده ی صنعتی امروزه است و کمی هم اشاره به شاخ و چیزهایی از این دست دارد.
Foglia یکی از قطعات ارگانیک در حد اعلای آن است. سه پایه ای با شکلی زینتی الهام گرفته از برگ های موجود در طبیعت. این طرح برای استفاده در مکان های با فضایی جدی تر در رنگ فلزی هم عرضه می شوند.
Wave یک میز قهوه ی یادآور دریاست که با سه خط منحنی متقارن، هم به شدت هندسی است و هم ارگانیک. این میز قابل استفاده در هر نوع فضایی با هر نوع طراحی است.
الهام گرفته شده از گاوها و پین های بولینگ، این قطعه که یه صورت محدود هم تولید شده است؛ به فضای داخلی شما کمی چاشنی اضافه می کند.
 
 
الهام گرفته شده از برگ، مبل دو نفره ی Yaprak فرمی به شدت ارگانیک دارد و به همان میزان ارگونومیک و راحت است. این قطعه به راحتی با فضاهای طبیعی ترکیب می شود و هارمونی بسیار خوبی ایجاد می کند. در کنار یک استخر تصورش کنید؛ شاید حتی در نمونه ی بعدی سوراخ هایی را هم در سطح آن برای آب ایجاد کنم.
با الهام از اسب سواری و آهوهای کوهی قرمز به طور همزمان و ظاهری ارگانیک و طبیعی. هدف اصلی این قطعه ایجاد فضایی باز برای قرار گرفتن پاها زیر میز و آزادی حرکت بوده است.
Parmk یک صندلی باریک با الهام از طبیعت است. مانند چند برگ که از راحت بودن شما حمایت می کنند. این قطعه ی به یقین منحصر به فرد و ارگونومیک، هم مناسب فضاهای کلاسیک لوکس است و هم فضاهای مدرن و ساده.
این قطعه نمونه ی جدیدی از طرح اولیه ی هولدر مجله ی من به نام Kotatsu است؛ اما صیقلی تر و ظریف تر.
Messamassa Wood نمونه ی چوبی از میز Messamassa است؛ که به دلیل طرح ساده و مدرنش که با هر نوع فضایی همخوانی دارد؛ می تواند به عنوان میز غذاخوری، میز کنفرانس و یا میز کار مورد استفاده قرار بگیرد.
این دیگر چیست؟ می شود روی آن نشست؟ نکند زنده باشد؟ صندلی  Amoeba تمام این سوالات را برای شما ایجاد می کند، حتی خودتان را هم زیر سوال می برد. به هرحال امیدوارم زمان ما را به سمت تولید این صندلی ها به نوعی به صورت ژنتیکی ببرد!
 
 

ترجمه و نگارش : سارا عبدالمطلبی

ویرایش و تنطیم: عاطفه جفائی 

منبع: Designamid.com